Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Kłodzko
Jak obronić się przed agresywnym zwierzęciem?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
W każdym mieście możemy natknąć się na bezpańskie zwierzę, które może okazać się agresywne. Nie tylko bezdomne zwierzęta mogą stanowić zagrożenie – także te, które mają właścicieli, ale nieodpowiedzialnych. Jak uniknąć ataku ze strony agresywnego psa?
Jak obronić się przed agresywnym zwierzęciem?

Rozpoznaj psią mowę ciała

W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia kluczowe może okazać się odpowiednio wczesne rozpoznanie go. Dlatego warto poznać i zapamiętać kilka psich gestów, które mogą wskazywać, że pies zamierza nas zaatakować. Po czym poznać agresywnego psa?

  • Warczenie - ma za zadanie utrzymać innego osobnika w odpowiedniej odległości. Warczenie to groźba i ostrzeżenie, że pies może zaatakować. Jeśli jedynie wydaje dźwięk, może chcieć Cię tylko odstraszyć. Natomiast odsłonięte zęby oznaczają rozdrażnienie i chęć ataku.

  • Wzrok – wpatrywanie się prosto w oczy oznacza dominację. Jeśli przez dłuższy czas utrzymywania kontaktu wzrokowego pies nie odwróci głowy lub nie zacznie mrugać, znaczy to, że nie jest uległy i może chcieć pokazać Ci swoją siłę, czyli zaatakować. Pies może odczytać długie wpatrywanie się w jego oczy jako prowokację do ataku.

  • Postawa ciała – im bardziej dominujący i agresywny pies, tym większy stara się być. W tym celu zjeża sierść i wyprostowuje ciało. Dominujący pies wydaje się mieć sztywne łapy i wysuwa ciało do przodu.

  • Sierść – zjeżona pomiędzy łopatkami, na karku i wzdłuż pleców oznacza zaniepokojenie sytuacją i może sygnalizować gotowość to ataku.

  • Ogon – agresję oznacza ogon nastroszony, postawiony w kształt litery S. Ogon to bardzo dobre źródło wiedzy o nastroju psa oraz o jego zamiarach. Powinniśmy zawsze zwrócić na niego uwagę, jeśli nie mamy pewności co do tego, jak zachowa się pies.

Nie uciekaj – wycofaj się

Przed agresywnym psem nie powinno się uciekać i krzyczeć, bo to sprowokuje go do pogoni. Aż strach pomyśleć, co się stanie, kiedy nie zdążysz uciec… Dlatego jeśli zauważysz agresywne zwierzę, zachowaj spokój. Nie odwracaj się od niego i cały czas je obserwuj (ale nie wpatruj się prosto w oczy). Zacznij powoli odchodzić. Spróbuj wycofać się z pola widzenia psa.

Zaopatrz się w odpowiedni środek do samoobrony

Na rynku dostępne są specjalne odstraszacze na psy. Warto kupić taki sprzęt, jeśli w Twoim mieście jest dużo bezpańskich zwierząt, lub jeśli na przykład często biegasz w miejscach, gdzie spacerują ludzie z psami bez smyczy. Dźwięk odstraszacza jest niesłyszalny dla ludzkiego ucha, ale na psy działa drażniąco, powodując u nich dyskomfort. Nie robi im krzywdy, ale sprawia, że zwierzę chce się jak najszybciej oddalić od źródła dźwięku.

Innym sposobem na obronę przed psem jest użycie gazu pieprzowego. Na stronie http://dobregazypieprzowe.blogspot.com/ znajdziesz informacje dotyczące tego środka do obrony. Gazy pieprzowe na psy różnią się od tych przeznaczonych do obrony przed ludźmi stężeniem kapsaicyny – psy są bardziej wrażliwe, więc stężenie substancji czynnej jest mniejsze.


MR



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 25 kwietnia 2024
Imieniny
Jarosława, Marka, Wiki

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl